biotyna niedobory

Biotyna – właściwości, źródła, objawy niedoboru

Biotyna jest bez wątpienia jednym z kluczowych związków chemicznych w organizmie człowieka – odpowiada za piękno. To właśnie ona wpływa na kondycje włosów, skóry i paznokci, bezpośrednio przekładając się na ich wygląd, trwałość i zdrowie. Co za tym idzie, już drobne objawy niedoboru są widoczne gołym okiem. Aby im się skutecznie przeciwstawić, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się wszystkiego o tej niesamowitej witaminie, jaką jest biotyna.

W obecnym świecie, pełnym stresu i nadmiaru obowiązków, objawy niedoboru witamin z różnych grup są jedną z częstszych przyczyn pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Widzimy to szczególnie w odniesieniu do witamin z grupy B – odpowiadających między innymi za funkcjonowanie układu nerwowego. Należy do nich również biotyna, która nieprzypadkowo nazywana jest „witaminą piękna”. Poniższy tekst przybliża najważniejsze informacje: biotyna – właściwości, źródła, objawy niedoboru.

Biotyna – właściwości i wpływ na ciało człowieka

Z biotyną spotkamy się także pod nazwami: witaminy B7 oraz witaminy H, co początkowo może powodować pewne zagubienie. Warto o tym pamiętać, gdyż poszczególni specjaliści stosują odmienną nomenklaturę.

Podstawowym zadaniem biotyny jest dbanie o kondycję włosów. Zawarta w niej siarka odpowiada za ich budowę, zapewniając prawidłową grubość, gęstość, sprężystość, szybki wzrost i odporność na wypadanie.

Witamina B7 jest kluczowa również dla paznokci. Przeciwdziała łamliwości, pobudza ich wzrost, jak i wzmacnia strukturę. Z kolei na skórę wpływa poprzez jej wzmocnienie, ujędrnianie oraz walkę z wszelkimi niedoskonałościami (zapaleniami, trądzikiem).

Czym charakteryzuje się niedobór biotyny?

Niedobór witamin z grupy B, a zwłaszcza B7, można odnotować stosunkowo łatwo. Jednak zawsze skonsultujmy się ze specjalistą – lekarz wykona profesjonalne badania, na podstawie których wskaże dokładne niedobory i wykluczy ewentualne choroby powodujące je. Mimo to warto wiedzieć, jak odczytywać sygnały, jakie wysyła nam organizm.

Podstawowy niedobór witaminy H w praktyce to bez wątpienia pogorszenie się ogólnego samopoczucia, stanu włosów, skóry i paznokci. Zdarza się, że występuje też przedwczesne siwienie włosów, a nawet łysienie (szczególnie przy skumulowanych niedoborach).

Z tymi problemami zmagają się przede wszystkim osoby z zaburzeniami odżywienia, ale też będące na diecie, np. eliminującej produkty pochodzenia zwierzęcego (weganie i wegetarianie) lub odchudzającej. W takich przypadkach dobrze jest rozważyć dodatkową suplementację biotyny, żeby szybko zwalczyć jej niedobór.

Witamina H – jak ją dostarczyć do organizmu?

Witamina B7 znajduje się w mięsie, rybach, nabiale i orzechach. Przy zbilansowanej diecie i zdrowym organizmie istnieje niewielkie ryzyko niedoboru biotyny. Jak jednak zostało wspomniane, w obecnym świecie występuje on powszechnie, niezależnie od wieku, stylu życia i płci. Aby skutecznie walczyć z problemem, specjaliści zalecają spożywanie urozmaiconych posiłków, ale również suplementację.

To bardzo ważne. Wysokiej jakości suplementy diety, jak np. twojcel.to/biotyna, zawierają w sobie nie tylko brakującą nam biotynę, ale też niezbędne przy odbudowie zdrowia i prawidłowym wchłanianiu: witaminy i pierwiastki. To między innymi selen, cynk, krzem, witamina B1 oraz B12.

Ponadto renomowani producenci suplementów przygotowują je także z myślą o osobach z nietolerancjami pokarmowymi (np. glutenu czy laktozy), wegetarian i wegan.

endoskop medyczny Previous post Praktyczne zastosowanie endoskopu medycznego
kolorowa odziez medyczna Next post Kolorowa odzież medyczna: poznaj aktualne trendy w branży!