PRACAIZDROWIE.COM.PL

PORÓWNYWARKA SUPLEMENTÓW DIETY - SPRAWDŹ CENY I PRZEZNACZENIE

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie tabelę z najpopularniejszymi suplementami na rynku. 

Skorzystaj z sortowania, aby dopasować suplement do swoich potrzeb.

SORTUJ:

SuplementProducentIlośćWydajnośćCenaPrzeznaczenieOcenaSzczegółyStrona Firmy
Zróżnicowani
60 kapsułek
30 dni
40 zł
Rated 4 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 plastrów
30 dni
147 zł
Rated 3.4 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.6 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.9 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.9 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.9 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.8 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.9 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
137 zł
Rated 3.3 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
RevitaPharm
30 kapsułek
30 dni
157 zł
Rated 3.7 out of 5
» OPIS» ZAMÓW
Parę słów o suplementach:

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

najważniejsze informacje o suplementach diety

Rynek wypełniony jest masą suplementów diety

Popularność różnego rodzaju suplementów diety co najmniej od kilku lat bije w Polsce wszelkie rekordy. Mówią o tym dostępne dane statystyczne, jednak na dobrą sprawę nie trzeba się w tej kwestii posiłkować statystykami.

Wystarczy zwrócić uwagę na ilość reklam wszelkiej maści preparatów, ofertę aptek czy liczbę internetowych bądź stacjonarnych sklepów opierających swoją ofertę na suplementach diety.

Dość rzadko jednak dzieli się suplementy diety na różne kategorie. A przecież zupełnie czymś innym jest na przykład Monohydrat Kreatyny, czymś innym mieszanka ziół na odchudzanie a jeszcze inną rzeczą jest na przykład kombinacja witamin mająca na celu polepszenie wyglądu naszych włosów.

WIELOZADANIOWOŚĆ SUPLEMENTÓW

Co ważne, w wielu przypadkach te kategorie nakładają się na siebie, tj. na przykład preparat, który posiada charakteru stricte odchudzającego może sprzyjać odchudzaniu o wiele skuteczniej, niż suplement obiecujący cudowne niemal efekty w zakresie redukcji wagi.

Podobnie wygląda to w wielu innych przypadkach.

Popularne wśród osób uprawiających kulturystykę ZMA może być z powodzeniem stosowane także przez osoby, które nie mają z siłownią nic wspólnego.

Wreszcie, należy zaznaczyć dwie istotne rzeczy: niektóre spośród dostępnych preparatów de facto nie są suplementami diety, lecz posiadają status leków.

Druga kwestia to z kolei istotne różnice w zakresie preparatów zawierających pozornie te same substancje czynne. Na przykład, często możemy spotkać się z reklamami suplementów diety zawierających magnez, których producenci obiecują nam „poprawę koncentracji, „redukcję problemów ze snem”, „ogólne wzmocnienie organizmu” i tak dalej.

Oczywiście, pierwiastek mineralny znany jako magnez spełnia wiele naprawdę istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Nie bez znaczenia jest jednak to, w jakiej dokładnie formie chemicznej ów magnez zostanie dostarczony do naszego ustroju, tj. czy będzie to na przykład wysoce przyswajalny Cytrynian magnezu czy może raczej popularny jeżeli chodzi o tanie preparaty a cechujący się przyswajalnością na poziomie 3% Tlenek magnezu?

Potencjalnie jeszcze ciekawsze od opisywania samego fenomenu popularności suplementów diety (jest to przedmiot wielu publikacji), wydaje się jednak opisanie typów konsumentów, którzy, jak się zdaje, najczęściej sięgają po dodatki do pożywienia (w końcu ostatecznie tym właśnie jest większość suplementów diety).

RODZAJE SUPLEMENTÓW ORAZ TYPY KLIENTÓW SIĘGAJĄCYCH PO SUPLEMENTY

Jakie więc rodzaje suplementów diety możemy wyodrębnić i kto najczęściej sięga po suplementy diety?

Czy dwa pozornie identyczne preparaty na pewno będą działały w taki sam sposób oraz jakie typy klientów kupujących suplementy diety można wskazać bazując na przykład na rozmowach z pracownikami aptek lub sklepów z „suplami”?

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Typ nr 1

Preparaty wspierające odchudzanie

Krótki Poradnik

Co warto wiedzieć o preparatach na odchudzanie?

W przypadku preparatów wchodzących w skład tej kategorii mamy do czynienia być może z największą ilością różnego rodzaju „dziwacznych” produktów.

Być może wynika to z tego, że osoby starające się schudnąć często balansują na skraju desperacji przez co są znacznie bardziej podatne na marketing. W każdym razie, wszelkiego rodzaju rzekomo cudownie odchudzających preparatów bazujących na przykład na różnych egzotycznych roślinach jest cała masa.

Niestety, wiele preparatów z tej kategorii może działać niekorzystnie na nasze zdrowie. Dotyczy to zwłaszcza suplementów o kompleksowym składzie, zawierających wiele różnych substancji czynnych, które niekiedy wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Na co uważać?

Przede wszystkim, naprawdę wiele preparatów z tej kategorii opiera swój skład o substancje, których działanie nie zostało w jakikolwiek sposób potwierdzone. Popularność wielu środków na odchudzanie to czysty rezultat sprawnego marketingu, i nic więcej.

Po drugie, powinniśmy dokładnie sprawdzać, jak właściwie działają konkretne substancje czynne wchodzące w skład danego preparatu.

Suplementy na odchudzanie często potrafią zawierać jednocześnie wyciąg z Guarany, wyciąg z Yerba Matę oraz zieloną herbatę.

Problem?

Wszystkie wymienione składniki są bogatym źródłem kofeiny. Przedawkowanie tej substancji lub też stosowanie jej na przykład przez osoby mające problemy z sercem może zaś prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Typ nr 2

Suplementy wspierające czynność układu trawiennego

co należy wiedzieć o suplementach diety

Jak zadbać o idealne trawienie

Tutaj również znajdziemy całą masę produktów o rozmaitym charakterze. I również tutaj warto zachować daleko posuniętą ostrożność. Przykładowo, wiele suplementów reklamowanych jako wsparcie czynności wątroby bazuje na substancjach, których właściwości nie zostały potwierdzone w badaniach naukowych.

O realnym, rzeczywistym wsparciu czynności wątroby na chwilę obecną możemy mówić tylko w przypadku Fosfolipidów sojowych, Sylimaryny oraz Cynaryny, której źródłem są wyciągi z Karczocha.

Także w tym wypadku nie bez znaczenia jest jednak forma danego preparatu. Sylimaryna najlepiej przyswaja się w postaci olejów z Ostropestu Plamistego, zaś Cynaryna w postaci soków z Karczocha, które pod żadnym pozorem nie powinny zawierać dodatku alkoholu (w aptekach często można spotkać się z tzw. nalewkami z Karczocha. Są one niestety „wzbogacane” właśnie alkoholem, czyli substancją, która nawet w niewielkich ilościach wykazuje silne działanie hepatotoksyczne).

Oczywiście, układ trawienny to nie tylko wątroba. Co więc logiczne, do tej kategorii suplementów diety zaliczają się także preparaty wspierające pracę żołądka lub trzustki.

Zasadniczo można uznać suplementy z tej grupy za stosunkowo bezpieczne, tj. nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia nawet przy nieodpowiednim lub niepotrzebnym stosowaniu. Zdecydowana większość suplementów wspierających pracę układu trawiennego bazuje bowiem na ziołach oraz wyciągach z roślin.

Mięta, Karczoch czy Ostropest Plamisty raczej nam nie zaszkodzą, co oczywiście nie oznacza w żadnym wypadku, że jest sens stosować preparaty z tej kategorii na przysłowiowy „wszelki wypadek”.

Typ nr 3

Suplementy witaminowe i minerały

Warto wiedzieć

Witaminy i minerały dla zaspokojenia dziennych norm

To kolejna, być może najbardziej popularna kategoria suplementów diety. Po witaminy i minerały w postaci tabletek lub kapsułek sięgamy naprawdę często. Niestety, nie zawsze robimy to w sposób rozsądny.

Przede wszystkim należy więc pamiętać, że suplementacja witaminami lub minerałami nie zawsze jest potrzebna, a czasami okazuje się wręcz przeciwwskazana.

Istnieją na przykład badania naukowe, które dowodzą, że suplementowanie witaminy E oraz Beta-karotenu przez osoby palące papierosy może być niebezpieczne dla zdrowia.

Kolejną istotną kwestią jest to, że bardzo często odpowiedniej podaży określonych witamin lub pierwiastków mineralnych dostarcza nam nasza codzienna dieta.

Nie ma sensu na przykład suplementowanie witaminy C w sytuacji, gdy codziennie spożywamy owoce lub też magnezu w sytuacji, gdy naszą standardową przekąskę stanowią orzechy zaś każdy dzień zaczynamy od owsianki.

Wielu lekarzy oraz dietetyków przestrzega również przed traktowaniem suplementów jako podstawowego źródła witamin albo pierwiastków mineralnych. W ten sposób stopniowo odzwyczajamy bowiem nasz organizm od pobierania tych substancji odżywczych z pokarmu.

Decydując się na korzystanie z suplementów witaminowo-minerałowych należy również zwracać uwagę na ich jakość. Nie chodzi tutaj tylko o renomę producenta, ale przede wszystkim o dokładne formy chemiczne, w jakich obecne są poszczególne substancje czynne danego preparatu. Powyżej była mowa o magnezie. Podobnych przykładów można jednak podać więcej.

Często obecny w preparatach zawierających magnez Asparaginian magnezu wykazuje działanie neurotoksyczne, dlatego przyjmowanie magnezu w tej formie chemicznej jest przeciwwskazane.

Skuteczność witaminy C w tabletkach będzie zaś w dużej mierze zależeć od tego, czy mamy do czynienia z witaminą C lewoskrętną czy też prawoskrętną. Przeważnie rzecz jasna nie zwracamy uwagi na takie szczegóły, jednak to właśnie one nierzadko mają decydujący wpływ na efektywność danego suplementu, a przez to również na sam sens stosowania owego preparatu.

Typ nr 4

Suplementy dla sportowców

podział suplementów diety

Co warto przyswoić?

Jest to chyba najbardziej „wyspecjalizowana” kategoria jeżeli chodzi o suplementy pożywienia. Zapewne w dużej mierze wynika to z faktu, że osoby ćwiczące potrzebują preparatów o precyzyjnie określonym działaniu i właśnie takie suplementy cieszą się największą popularnością.

Ogólnikowe zapewnienie producenta na przykład o „wspieraniu procesów anabolicznych” będzie przekonujące tylko dla bardzo niewielkiej części tej grupy klientów, która sięga po suplementy z niniejszej kategorii (w odróżnieniu na przykład od przykładowo „preparatów kompleksowo wspierających trawienie”, których skład często bywa dość przypadkowy i zawiera substancje czynne zwyczajnie niepotrzebne lub o niepotwierdzonych właściwościach).

Oczywiście, nazwa „suplementy kulturystyczne” w tym wypadku może zostać uznana za mylącą. W końcu po takie substancje, jak kreatyna, odżywki proteinowe czy aminokwasy sięgają nie tylko kulturyści, lecz także osoby uprawiające różne dziedziny sportu.

Ostatecznie jednak, preparatów profilowanych dokładnie pod potrzeby sportowców konkretnych dyscyplin jest niewiele. Najczęściej na przykład osoby uprawiające sporty walki korzystają więc po prostu z odżywek kulturystycznych.

Jakie jednak konkretnie produkty znajdziemy w tej obszernej kategorii?

Będą to więc rzecz jasna różne odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, odżywki zawierające aminokwasy egzogenne i/lub endogenne, kreatyna, ZMA, odżywki przedtreningowe oraz cała masa innych substancji.

Co ciekawe, niektóre spośród produktów z tej kategorii mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby, które nie chodzą na siłownię ani nie uprawiają regularnie żadnej dyscypliny sportu. Przykładowo, niezwykle popularny monohydrat kreatyny oprócz właściwości anabolicznych pozytywnie wpływa również na koncentrację.

L-glutamina ma z kolei dodatni wpływ na czynność układu immunologicznego. Z kolei niektóre odżywki białkowe bazujące na zaawansowanych chemicznie formach protein (izolaty białka oraz hydrolizaty białka) mogą być stosowane na przykład przez osoby odchudzające się, jako alternatywne źródło czystego lub niemal czystego białka w diecie.

Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi na przykład o często suplementowane przez kulturystów ZMA. Jest to kombinacja magnezu, cynku oraz witaminy B6. Dla osoby trenującej na siłowni preparaty typu ZMA są istotne jako naturalne „boostery” testosteronu, czyli suplementy wzmagające produkcję tego hormonu przez organizm.

Z niedostateczną produkcją testosteronu problemy mają jednak również osoby, które niczego nie trenujące. Oprócz tego, ZMA działa pozytywnie między innymi na czynność układu immunologicznego.

Oczywiście, do preparatów kulturystycznych zaliczają się również niektóre suplementy odchudzające, stosowane w fazie redukcji(na przykład L-Karnityna), preparaty witaminowe czy też suplementy wspierające kondycję stawów.

Typ nr 5

Pozostałe suplementy diety

Dla każdego coś dobrego

Suplementy wspierające wszystkie narządy

Oczywiście, ta kategoria z powodzeniem mogłaby zostać podzielona na kilka mniejszych dziedzin.

Jednak czy jest sens mówić na przykład o preparatach wspierających pracę stawów lub probiotykach jako oddzielnych kategoriach, skoro de facto mamy w tym przypadku do czynienia z suplementami bazującymi niemal zawsze na 4 lub 5 tych samych substancjach czynnych?

Do niniejszej kategorii zaliczamy również suplementy zawierające kwasy tłuszczowe, suplementy wzmacniające układ kostny, suplementy poprawiające kondycję cery, włosów lub paznokci, oczu, słuchu i tak dalej. Wyliczać można właściwie bez końca, ponieważ inwencja producentów suplementów diety wydaje się nie znać granic zaś rynek jest wyjątkowo chłonny.

O konsumentach

Kto kupuje suplementy diety?

1. Osoby trenujące na siłowni / sportowcy

To z pewnością grupa, która niezwykle często sięga po dodatki do diety. W odróżnieniu od większości pozostałych konsumentów, osoby trenujące przeważnie odznaczają się dość dobrym rozeznaniem w kwestii działania poszczególnych suplementów.

Sprzedawany w niektórych dyskontach Koncentrat białka serwatkowego wzbogacony o takie dodatki, jak białko sojowe, kakao oraz pokaźna dawka cukru? Naprawdę mało kto spośród ćwiczących uwierzy w sens stosowania takiego produktu, skoro na rynku są dostępne czyste izolaty lub hydrolizaty białka serwatkowego.

Nie bez znaczenia jest zapewne również to, że w internecie właściwie na temat każdej możliwej substancji czynnej wchodzącej w skład suplementów kulturystycznych można bez problemu znaleźć mnóstwo precyzyjnych i rzetelnych informacji.

2. OSOBY ODCHUDZAJĄCE SIĘ

To kolejna liczna grupa „zjadaczy” suplementów diety. Pozornie istnieje tutaj pewne podobieństwo z grupą nr 1, ponieważ w obu przypadkach chodzi przecież o wsparcie procesu modyfikacji swojego ciała.

Jednak osoby z tej kategorii najczęściej nie odznaczają się zbyt wysoką świadomością, przez co często dają się nabierać na reklamy różnego rodzaju niemal magicznych preparatów.

3. FITLOVERSI

Nazwa jest tej grupy konsumentów jest oczywiście żartobliwa, jednak istotnie osoby dbające o zdrowy tryb życia bardzo często sięgają po dodatki do diety.

Wydaje się, że w przypadku tej kategorii można mówić o świadomości większej, niż w przypadku osób chcących schudnąć oraz mniejszej, niż w przypadku trenujących. Dlaczego? Z jednej strony, fitoloversi sporo czytają na temat zdrowego trybu życia, odżywiania itd.

Z drugiej jednak strony, można w tej grupie zauważyć podatność na modę, co objawia się na przykład popularnością niektórych „supli”, których działanie nie posiada żadnego potwierdzenia, ani naukowego, ani „praktycznego” (w ten sposób, tzn. poprzez rzeczywistą efektywność, weryfikuje się jakość wielu suplementów kulturystycznych, w przypadku których też bardzo często brakuje badań naukowych potwierdzających lub negujących działanie danej substancji).

4. STATYSTYCZNI OGLĄDACZE REKLAM

Kto z nas czasami nie sięgnął w dyskoncie po reklamowany w telewizji preparat z witaminą C, ponieważ warto zapewnić sobie „ochronę w sezonie grypy i przeziębień”. Być może jest to najbardziej liczna kategoria kupujących suplementy diety.

Z czego wynika ten fakt? Zapewne po pierwsze z wszechobecności reklam promujących różne preparaty, z drugiej zaś z łatwej dostępności suplementów diety, które są obecne właściwie w każdym dyskoncie i w każdym hipermarkecie.

Oczywiście, w przypadku osób z tej kategorii nie możemy raczej mówić o żadnej większej świadomości.

W rezultacie, statystyczny oglądacz reklam bardzo często kupuje preparaty, które zwyczajnie nie działają: suplementy z magnezem zawierające tlenek magnezu, tanią witaminę C z dodatkiem rutyny, przyswajaną przez ludzki organizm jedynie w postaci tłuszczów witaminę D z wapniem w postaci tabletek do rozpuszczania w wodzie i tak dalej.

Nie przegap!

Na co uważać podczas stosowania suplementów diety

Środki ostrożności

Najważniejsze wskazówki dla konsumentów

  • Po pierwsze: zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz suplementowania danej substancji? Jeżeli zaś masz w tej kwestii uzasadnione wątpliwości, wykonaj morfologię krwi z oznaczeniem stężenia pierwiastków mineralnych, dokładnie przeanalizuj skład swojej diety oraz swój tryb życia oraz zasięgnij rzetelnych informacji na temat objawów niedoboru określonych witamin lub mikroelementów.
  • Po drugie: dokładnie sprawdzaj, czym właściwie jest preparat, który masz zamiar kupić? Jakie są właściwości danej substancji czynnej, czy jej działanie jest potwierdzone naukowo i jakie są przeciwwskazania lub możliwe efekty uboczne?
  • Po trzecie: nie traktuj suplementów diety jako zastępstwa dla pożywienia. Brzmi banalnie? A jednak. Wiele osób zapomina o tym, że suplementy diety z definicji są właśnie suplementami, czyli dodatkami do naszego codziennego pożywienia, a nie alternatywnym źródłem potrzebnych organizmowi substancji czynnych.

Oczywiście, warto również zwracać uwagę na renomę producenta danego preparatu. Niestety, w Polsce kontrole jakości suplementów diety mają charakter wyrywkowy: tak naprawdę każdy może zacząć produkcję preparatów tego rodzaju.

Wniosek

W przypadku mało znanych producentów tak naprawdę nie możemy mieć żadnej pewności na temat tego, co faktycznie zawiera przyjmowany przez nas preparat?

Nie należy rzecz jasna przekraczać także zalecanych do spożycia dawek danego preparatu. Naturalnie, w wielu przypadkach de facto nie będzie miało to znaczenia (na przykład w przypadku stosowania preparatu, którego jedyną substancją czynną jest wspomniany już powyżej tlenek magnezu).

Generalnie jednak, możliwość samodzielnego kształtowania przyjmowanych dawek określonych substancji jest zarezerwowana dla specjalistów posiadających wysoką świadomość swojego organizmu, a więc na przykład sportowców lub doświadczonych kulturystów. Zwykły konsument może w ten sposób wyrządzić sobie sporą krzywdę.

zaproszenie na bloga

Zapraszamy na bloga!

Na naszym blogu znajdziesz całą masę cennych informacji dotyczących zdrowia, diety i suplementów!