Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jeden wymaga osobistej wizyty w placówce medycznej, drugi jest prostszy, szybki i wygodniejszy. Wyjaśniamy szczegółowo obie opcje na to, aby sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne.
Po co nam ubezpieczenie zdrowotne i kto za nie płaci?
Każdemu zależy na posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możemy korzystać z darmowej lub niemal darmowej opieki medycznej świadczonej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Opłacanie składek naszego ubezpieczenia zdrowotnego gwarantuje otrzymanie darmowej pomocy np., kiedy niespodziewanie znajdziemy się w szpitalnym oddziale ratunkowym, kiedy będziemy wymagać operacji itp. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne, bo bez niego każda konieczna usługa medyczna może kosztować sporo pieniędzy. Ubezpieczenie zdrowotne to rzecz powszechna.
Składki naszego ubezpieczenia finansowego odprowadza do ZUS-u pracodawca nawiązujący z nami stosunek pracy, rodzice lub inni członkowie rodziny, którzy mają taki obowiązek lub wolę lub płacimy je sami, prowadząc działalność gospodarczą. Studentów może ubezpieczyć uczelnia, a osoba bezrobotna musi zarejestrować się w urzędzie pracy, aby być spokojna o swoje składki.
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony w ZUS?
Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie i czy np. mój pracodawca na pewno dopełnia obowiązku opłacania za mnie składek do ZUS-u. Pierwszy to stawienie się w przychodni lekarskiej. Jeśli umówimy się na wizytę z lekarzem lub innym specjalistą w ramach NFZ, a nie mamy ubezpieczenia, wizyta nie dojdzie do skutku.
Lepiej jednak upewnić się, czy jestem ubezpieczony w ZUS, zanim zachorujemy i dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji. W placówce medycznej wystarczy podać swój numer PESEL oraz okazać dokument tożsamości, aby pracownik przychodni mógł zweryfikować, czy jesteśmy ubezpieczeni, czy też nie.
Lekarze, pielęgniarki, rejestratorki oraz inni, uprawnieni do tego, pracownicy mają dostęp do systemu eWUŚ (systemu Elektronicznej Elektronicznej Weryfikacji Świadczeniobiorców), w którym to na bieżąco gromadzone są i aktualizowane dane m.in. właśnie o naszych ubezpieczeniach zdrowotnych.
Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne? Najwygodniej przez Internet
Żeby sprawdzić, czy mam ubezpieczenie, nie trzeba udawać się do przychodni lekarskiej. Właściwie to nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Wystarczy komputer, laptop albo smartphone z dostępem do Internetu. To, czy masz ubezpieczenie zdrowotne, sprawdzisz na stronie internetowej ZUS-u.
Możesz założyć tam własne konto, które przyda Ci się do załatwiania także innych spraw związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub zalogować się do systemu, używając wyłącznie profilu zaufanego ePUAP. Druga opcja jest łatwiejsza, niż myślisz. Użycie profilu zaufanego zapewni Ci już m.in. posiadanie internetowego konta w swoim banku.
Nie przegap: Emerytura pomostowa – komu się należy i jakie są warunki?
Nie da się jednak ukryć, że ten sposób sprawdzenia, czy masz ubezpieczenie zdrowotne, preferują jednak osoby na co dzień korzystające z zasobów Internetu. Osoby starsze, którym brakuje kompetencji cyfrowych, mogą potrzebować pomocy lub będą zmuszone udać się osobiście do przychodni medycznej i tam sprawdzić status swojego ubezpieczenia w ZUS. Kolejna strona internetowa, która umożliwia sprawdzenie tego, czy mam ubezpieczenie zdrowotne, to Internetowe Konto Pacjenta.
Zintegrowany Informator Pacjenta pozwoli Ci zarządzać online wszelkimi informacjami i działaniami związanymi z ochroną Twojego zdrowia, w tym sprawdzić, czy masz ubezpieczenie. Korzystanie z tego zasobu wymaga jednak złożenia odpowiedniego wniosku, ale to także możesz zrobić w pełni przez Internet i używając profilu zaufanego.