Palenie papierosów i jego wpływ na zęby jest powszechnie kojarzony z występowaniem przebarwień i nieestetycznym żółtym odcieniem zębów. Nie jest to jedyny skutek palenia, a negatywny wpływ nie ogranicza się jedynie do estetyki uśmiechu. Palenie ma szkodliwy wpływ na jamę ustną, dlatego warto być świadomym, do jakich problemów z zębami może ono prowadzić. Szerzej ten problem został opisany poniżej.
Nieestetyczny odcień zębów
Zęby palacza to jeden z często występujących skutków nałogu palenia.Zęby stają się zżółknięte i przebarwione. Dodatkowo pojawia się na nich osad, który często przybiera ciemniejsze odcienie tj. szary czy czarny. Wszystkiemu winna jest nikotyna, która wywołuje zewnątrzpochodne przebarwienia twardych tkanek zęba na kolor ciemnożółty do czarnego. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym docierają w głąb szkliwa i zębiny, oddziałując tym samym na miejscowe zmiany zabarwień zębów. W zależności od wieku, czasu trwania nałogu, poziomu higieny jamy ustnej oraz ilości wypalanych papierosów, stopień przebarwień może się znacznie różnić [1].
Nieprzyjemny zapach z ust
Jednym z najwcześniejszych skutków palenia papierosów jest pogorszenie higieny jamy ustnej. Zachodzi zmiana dotychczasowej flory bakteryjnej w bardziej patogenną, a także oraz mineralizacja płytki nazębnej, która to z kolei prowadzi do tworzenia się kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego [1]. Dodatkowo, palenie tytoniu wpływa na melanocyty błony śluzowej jamy ustnej stymulując je do intensywnej produkcji melaniny, w wyniku czego powstają przebarwienia melaninowe.
U palaczy odczuwalny jest nieprzyjemny posmak i zapach z jamy ustnej, który jest wyczuwalny przez otoczenie. Estetyczny aspekt to jednak nie jest jednak jedynym wywołującym dyskomfort. W tym miejscu należy wspomnieć, że osoby palące często skarżą się na nadmierną suchość i pieczenie w jamie ustnej. Jest to przyczyną zmniejszonego wydzielania śliny w porównaniu z osobami niepalącymi. Negatywną tego konsekwencją jest nie tylko uczucie suchości w ustach, ale niedostateczne wydzielanie śliny, które sprzyja próchnicy zębów a także grzybicy jamy ustnej. Takie ryzyko i negatywny wpływ można łatwo uzasadnić. Ślina zawiera związki o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Zatem jeśli jej produkcja nie jest wystarczająca, to zostaje zaburzona funkcja ochronna w jamie ustnej, która ma swoje negatywne konsekwencje zdrowotne nie tylko dla zębów, ale również stanu dziąseł. Ich zły stan przyczynia się z kolei do szybszego wypadania zębów. Palenie wywołuje szereg negatywnych powikłań, które mają na siebie negatywny wpływ.
Wpływ palenia na choroby przyzębia
Wpływ palenia papierosów na zęby jest znaczący. Przez mineralizację płytki nazębnej i tworzenie się kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, od 2 do nawet 7 krotnie zwiększa się ryzyko zapalenia przyzębia. U palących papierosy często obserwuje się zjawisko kserostomii, czyli zmniejszonego wydzielania śliny, czego następstwem jest najczęściej rozwój grzybicy jamy ustnej [1]. Składniki dymu oraz metabolity nikotyny, powodują zaburzenie procesów obronno-naprawczych jakie odbywają się w przyzębiu. Skutkiem ich szkodliwego działania jest o wiele intensywniejsze występowanie chorób przyzębia i znacznie gorsza reakcja organizmu palacza na leczenie [2].
Źródła:
[1] Biały, M., Studziński, J., Skośkiewicz-Malinowska, K., & Sozańska, Z. (2011). Nikotynowe przebarwienia zębów u studentów stomatologii. Dent. Med. Probl, 48(3), 393-398.
[2] Rudziński, R., & Banach, J. (2008). Wpływ nawyku palenia tytoniu na stan przyzębia oraz toksyczne oddziaływanie nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia. Czas. Stomatol, 61(9), 635-643.