psycholog a psychiatra

Psycholog a psychiatra – podstawowe różnice

Zawód psychologa i psychiatry wiąże się z tą samą dziedziną ludzkiego zdrowia – zdrowiem psychicznym. Są między nimi jednak istotne różnice. Jakie? Kiedy warto wybrać psychologa, a kiedy psychiatrę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane w związku z tym pytania. 

Czym różni się psychiatra od psychologa?

Psychiatra różni się od psychologa tym, że jest lekarzem medycyny z odpowiednią specjalizacją. Studia takie zajmują łącznie nawet 11 lat. Praca psychiatry koncentruje się na badaniu i leczeniu chorób oraz zaburzeń psychicznych. Dzięki temu, że psychiatra jest lekarzem, ma on uprawnienia do wypisywania recept, może też skierować swojego pacjenta do szpitala, by tam przeszedł dodatkowe badania i konsultacje. Od psychiatry możemy uzyskać również zwolnienie lekarskie

A co możemy powiedzieć o psychologu? Może nim zostać osoba, która ukończyła studia w kierunku psychologii, a następnie uzyskała tytuł magistra. Podczas nauki studenci zgłębiają mechanizmy i czynniki wpływające na ludzką psychikę i zachowania. Zakres kompetencji poszczególnych psychologów jest różny, ponieważ wiele zależy od tego, jakie dodatkowe kursy, szkolenia i fakultety ukończyli. Niebagatelne znaczenie ma też miejsce, w którym pracują. Absolwenci studiów na tym kierunku mogą wybrać specjalizację: psychologii sądowej, dziecięcej, pracy, biznesu lub poradnictwa zawodowego. Psycholog w swojej pracy wykonuje testy psychologiczne, prowadzi szkolenia, wydaje zaświadczenia, opinie, orzeczenia oraz stawia diagnozy. Może prowadzić także różnego rodzaju poradnictwo.

Gdzie pójść najpierw – do psychologa czy psychiatry?

Należy podkreślić, że to nie stan pacjenta decyduje o tym, czy ma on wybrać psychologa, czy psychiatrę. Wybór wynika z indywidualnych czynników oraz specyfiki dolegliwości, na jaką cierpi dana osoba. Tak naprawdę obaj specjaliści mogą ze sobą współpracować, co czyni leczenie skuteczniejszym. Istnieją jednak ogólne zasady, które mówią nam o tym, którego specjalistę powinniśmy wybrać w pierwszej kolejności. 

Do psychologa warto się więc udać, gdy:

 • potrzebujemy diagnozy psychologicznej,
 • nasze dziecko ma trudności w szkole,
 • zmagamy się z problemami wychowawczymi,
 • chcemy ocenić nasze kompetencje zawodowe,
 • staliśmy się ofiarą przemocy lub chcemy pomóc ofierze,
 • jesteśmy w trakcie procedury adopcyjnej,
 • podejrzewamy u siebie depresję.

Natomiast do psychiatry powinniśmy się zgłosić, jeśli:

 • podejrzewamy poważną chorobę psychiczną,
 • cierpimy na chorobę psychiczną wymagającą wdrożenia leków,
 • mamy stany depresyjne, lękowe i zaburzenia snu,
 • podejrzewamy u siebie zaburzenia osobowości,
 • cierpimy na zaburzenia odżywiania,
 • mamy obsesję i/lub natręctwa,
 • jesteśmy uzależnieni,
 • pojawiają się u nas myśli samobójcze,
 • okaleczamy się,
 • zdarzyła się nam utrata kontroli nad sobą i kontaktu z rzeczywistością,
 • słyszymy głosy w swojej głowie,
 • nie panujemy nad agresją wobec innych.

Kto leczy nerwicę: psycholog czy psychiatra?

Życie w ciągłym stresie często powoduje rozwój lęków i niepokoju, który może doprowadzić do zachorowania na nerwicę. Jeśli podejrzewamy ją u siebie, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do psychiatry, schorzenie to bowiem leczy się najczęściej lekami antydepresyjnymi i przeciwlękowymi. Czasami dodatkowo potrzebna będzie psychoterapia, na którą skierować powinien lekarz. 

W przypadku nerwicy nieoceniona będzie również pomoc psychologa, ponieważ przyczyny tego zaburzenia zwykle tkwią w przeszłości, więc leki będą jedynie łagodzić jej objawy. Psycholog w takim wypadku pomoże odkryć rzeczywiste źródło problemu oraz nauczyć pacjenta nowych technik radzenia sobie z życiowymi problemami. Obecnie najpopularniejszą metodą jest nurt dynamiczny i nurt poznawczo-behawioralny. 

Przeczytaj też: Psychiatra – jak nim zostać? Ile zarabia psychiatra?

Kto leczy depresję: psycholog czy psychiatra?

Coraz więcej osób choruje nie tylko na nerwicę, ale także na depresję. Choroba ta również powinna być leczona dwutorowo, to jest przez psychologa i psychiatrę. Przy pierwszych objawach, najlepiej udać się do tego pierwszego specjalisty, który udzieli nam szybkiej porady, diagnozy i doradzi, czy warto też odwiedzić psychiatrę. Jeśli w pierwszym kontakcie zdecydujemy się jednak na psychiatrę, ten z pewnością oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia podpowie nam z kolei, czy warto iść na terapię. 

Należy pamiętać, że depresja jest skomplikowaną chorobą, która w niektórych wypadkach może się okazać nawet niebezpieczna. Podobnie więc jak w przypadku nerwicy, leki farmakologiczne złagodzą jej objawy, natomiast terapia usunie przyczynę problemu. 

Warto tutaj dodać, że do obu specjalistów nie potrzebujemy skierowania od lekarza POZ. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

psychiatra Previous post Jak zostać psychiatrą? Ile zarabia psychiatra?
plastry na odchudzanie sliminazer Next post Sliminazer – czy plastry na odchudzanie mogą być skuteczne?