pochp

Zastanawiasz się, co to jest POChP? Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka!

„Choroba palaczy papierosów” – to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl w kontekście POChP, czyli Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jest ono słuszne, natomiast nieprecyzyjne. Na POChP mogą zachorować również osoby, które nie palą i nigdy nie paliły, za to były narażone na szereg innych czynników ryzyka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest POChP, kto na nią choruje i czy można ją wyleczyć.

Jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego 

POChP to choroba charakteryzująca się stałą obecnością takich objawów jak przewlekły kaszel, duszność, męczliwość czy odkrztuszanie plwociny (gęstej wydzieliny z płuc), w której przebiegu następuje trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najpoważniejszych i najbardziej dokuczliwych chorób układu oddechowego, skutkującą nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych, będących konsekwencją szkodliwego działania gazów i pyłów.

Współcześnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na wszystkie kluczowe funkcje organizmu, w tym układ sercowo-naczyniowy. Choroba może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, by wymienić tylko osteoporozę, raka płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Duże zagrożenie zdrowotne

Choć wiedza na temat tego, co to jest POChP, nie jest tak rozpowszechniona jak w przypadku np. nowotworów, to trzeba wiedzieć, że mówimy tutaj o bardzo poważnym zagrożeniu zdrowotnym dla ludzkiej populacji.

Obecnie liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów. Tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w ciągu dekady liczba zgonów spowodowanych POChP wzrośnie o 30%, a do 2030 roku będzie to trzecia przyczyna umieralności.  

pochp co to jest

To warto wiedzieć:

Statystycznie częściej na POChP chorują mężczyźni i osoby starsze. 

Więcej o tym, co to jest  POChP, można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Czynniki ryzyka choroby 

Podstawowym czynnikiem wywołującym chorobę jest używanie wyrobów tytoniowych. Dotyczy to również osób długotrwale narażonych na bierne palenie. Warto natomiast wiedzieć, że pomimo sukcesywnego spadku liczby palaczy tytoniu, rośnie globalna skala występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Za główną przyczynę uznaje się zanieczyszczenie powietrza. Toksyny zawarte w smogu, na czele z tlenkami azotu, stanowią bezpośredni czynnik ryzyka POChP.

Na zachorowanie w większym stopniu narażone są również osoby pracujące w zanieczyszczonym środowisku. Można tutaj wymienić przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, operator maszyn budowlanych, rolnik, mechanik samochodowy, pracownik zakładów chemicznych, ale też fryzjer czy kosmetyczka.

Objawy, które powinny zaniepokoić 

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może przez długi czas nie dawać żadnych specyficznych objawów. Jest to główny powód późnej diagnostyki tej choroby. Stąd ważne jest, aby wiedząc, co to jest POChP i mając świadomość znajdowania się w grupie ryzyka, zwracać uwagę na wszelkie nietypowe, niepokojące symptomy, nie przechodząc nad nimi do porządku dziennego.

Z lekarzem warto skonsultować każdy z objawów potencjalnie sugerujących Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, a są to:

  • Przewlekły kaszel– nasilający się rano i wieczorem, niemający charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego.
  • Duszność– zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny(czasem o ropnym charakterze, mogącej również zawierać ślady krwi).
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja, z czasem też trudności z samodzielnym wykonywaniem prostych czynności, jak ubranie się, przyrządzenie posiłku, pójście do toalety, przyniesienie zakupów itp.

Objawy te mogą mieć różne nasilenie i nie muszą występować jednocześnie – jeśli masz powyżej 40 lat i obserwujesz je u siebie, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Diagnostyka i leczenie POChP 

Mając podejrzenie POChP należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu (POZ), który na podstawie zgłoszonych objawów i podstawowego badania osłuchowego podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

POChP rozpoznaje się w oparciu o wyniki specjalistycznych badań, takich jak spirometria, pletyzmografia (badanie funkcji płuc), RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG czy ergospirometria. W przypadku potwierdzenia choroby pacjentowi zostanie zaproponowane odpowiednie leczenie.Trzeba przy tym podkreślić, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast poddająca się leczeniu i profilaktyce. Podjęta terapia ma na celu kontrolowanie i łagodzenie nasilenia objawów choroby, co z kolei daje szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia, uniknięcie inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.

zasada 5 sekund Previous post Zasada 5 sekund jako niezawodna motywacja do działania
dieta na poprawe wzroku Next post Dieta na poprawę wzroku – najlepsze źródła witamin