Przymierzając się do zabiegu przeszczepu włosów, powinieneś pamiętać o tym, że jest to zabieg medyczny. Ma on na celu przywrócenie ich wzrostu w miejscach, w których wystąpiło nadmierne wypadanie włosów, ich przerzedzenie lub utrata.
To musisz wiedzieć o przeszczepie włosów
Istnieją głównie dwie techniki przeszczepu włosów:
- FUT (Follicular Unit Transplantation). Polega ona na usunięciu paska skóry z tyłu głowy i podzieleniu go na mniejsze jednostki do przeszczepienia.
- FUE (Follicular Unit Extraction). Polega na indywidualnym wyjmowaniu mieszka włosowego i przeszczepianiu go w miejsce, gdzie włosy uległy przerzedzeniu.
Przeszczep włosów metodą FUE jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu mogą wystąpić pewne dyskomforty, takie jak obrzęk czy ból, które są zwykle łagodne i można je kontrolować za pomocą leków przepisanych przez lekarza. Po zabiegu transplantacji włosów pacjenci mogą wrócić do większości codziennych czynności już po kilku dniach, ale pełna rekonwalescencja i wzrost nowych włosów mogą zająć więcej czasu, często kilka miesięcy. Jak każdy zabieg medyczny, przeszczep włosów wiąże się z pewnym ryzykiem. Możliwe skutki uboczne to infekcje, krwawienia, bliznowacenie, nienaturalny wygląd nowych włosów, a także wstrząs, któremu mogą ulec przeszczepione włosy. To z kolei może prowadzić do ich tymczasowego wypadania.
Więcej na temat przeszczepiania włosów metodą FUE przeczytasz na stronie przeszczczepywlosow.pl.

Rokowania po zabiegu przeszczepu włosów
Wyniki przeszczepu włosów mogą być bardzo zadowalające, ale są też zależne od wielu czynników, w tym od umiejętności chirurga, techniki przeszczepu oraz indywidualnych cech pacjenta, takich jak struktura i gęstość włosów. Niestety przeszczep włosów może być kosztowny i zazwyczaj nie jest pokrywany przez ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ jest uważany za zabieg kosmetyczny. Na szczęście istnieje coraz więcej form finansowania, pozwalających lepiej przygotować pacjenta do wykonania zabiegu przeszczepu włosów, rozkładając koszt transplantacji np. na dogodne raty. Dla powodzenia całego zabiegu, pacjent powinien wybrać doświadczonego chirurga i renomowaną klinikę specjalizującą się w przeszczepach włosów. Sprawdzając opinie, wyniki przed i po zabiegu oraz kwalifikacje chirurga, można dokonać najlepszej decyzji związanej z transplantacją.
Polecamy: Hipoglikemia reaktywna – przyczyny, objawy i leczenie
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno genetycznymi, jak i zewnętrznymi. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, znane również jako łysienie typu męskiego lub żeńskiego. Jest to stan dziedziczny, który powoduje stopniowe przerzedzanie się włosów i jest związany z hormonami płciowymi. Szacuje się, że problemem łysienia androgennego może być dotknięta nawet połowa mężczyzn w Polsce. Także zmiany hormonalne mogą powodować przejściowe wypadanie włosów. Przykłady to ciąża, poród, menopauza oraz zaburzenia tarczycy. Zarówno fizyczny, jak i emocjonalny stres też może prowadzić do tymczasowego wypadania włosów. Jest to tak zwane telogenowe wypadanie włosów. Niedobory żywieniowe, takie jak brak białka, żelaza, witamin i minerałów, mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Również niektóre leki, w tym leki na raka (chemioterapia), leki na nadciśnienie, antykoagulanty oraz leki na depresję, mogą powodować wypadanie włosów jako skutek uboczny. Do katalogu przyczyn wypadania włosów dodać trzeba też choroby takie jak toczeń czy łysienie plackowate (alopecia areata), w których układ odpornościowy atakuje własne mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Nadmierne stylizowanie włosów, w tym częste farbowanie, rozjaśnianie, używanie lokówek czy prostownic, a także mocne zaczesywanie mogą uszkadzać włosy i prowadzić do ich osłabienia i wypadania. Infekcje skóry głowy, takie jak grzybica, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry, mogą przyczyniać się do wypadania włosów.