Problem odstających uszu dla wielu dorosłych i dzieci jest dużo większy, niż mogłoby się wydawać. Często są one przyczyną poważnych kompleksów, powodem do wstydu. Dla wielu dzieci odstające uszy to także świetny pretekst, aby dokuczać czy gnębić. Z tego powodu wiele osób decyduje się na operacyjną poprawę swojego wyglądu.
Czy operacja uszu jest niezbędna? I jeśli tak, to w jakich przypadkach? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czy odstające małżowiny uszne są niebezpieczne dla zdrowia?
Odstające uszy najczęściej nie są przyczyną problemów zdrowotnych. Zdarza się jedynie, że problem odstających uszu jest wynikiem przebytych urazów. Najczęściej jednak odstające uszy są przez dzieci dziedziczone po rodzicach. Nie znaczy to jednak, że można je zupełnie zignorować. Bardzo często stanowią poważny kłopot dla pacjentów, przede wszystkim tych najmłodszych. Odstające uszy często są powodem wyśmiewania przez rówieśników. Mogą nawet być pretekstem zastraszania, bicia czy ostracyzmu społecznego. W rezultacie stają się powodem wstydu i zamknięcia w sobie. Bywa także, że są ogromnym kompleksem dla swoich właścicieli. Korekcja odstających uszujest zabiegiem, który pozwala pozbyć się problemu.


Korekta odstających uszu – jak wygląda zabieg korekcji uszu?
Korekcja uszu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, chyba że pacjentem jest dziecko – wtedy musi być wykonane znieczulenie ogólne. Chirurgiczna korekcja odstających uszu polega na nacięciu tylnej powierzchni ucha, wypreparowaniu chrząstki i założeniu szwów. Czasami fragment chrząstki jest wycinany. Całość trwa do dwóch godzin. Po wykonaniu zabiegu korekcji uszu konieczne jest noszenie opatrunku aż do ich zagojenia. Operacja pozostawia blizny, które jednak nie są widoczne na co dzień. Należy pamiętać, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, aby korekta uszu przebiegła bez nieprzewidzianych niespodzianek, a rekonwalescencja była szybka i skuteczna. Warto odbywać także regularne konsultacje u chirurga plastycznego, aby mieć pewność, że uszy leczą się prawidłowo.
Jak przygotować się do zabiegu korekcji odstających uszu?
Przygotowanie się do operacji plastycznej uszu w przypadku dorosłych nie jest niczym trudnym. Najczęściej lekarze zalecają odstawienie używek (alkoholu i papierosów) na tydzień przed planowanym zabiegiem. Trzy tygodnie przed operacją plastyczną uszu trzeba zrezygnować z leków hormonalnych i obniżających krzepliwość krwi. W zależności od tego, jakie znieczulenie będzie podane, trzeba odpowiednio dostosować jedzenie. Trzeba pamiętać, że przed operacją powinna odbyć się konsultacja z lekarzem. Należy przede wszystkim przestrzegać wszystkich zaleceń, jakie zostaną przez niego podane. To od nich może zależeć bezpieczeństwo zabiegu oraz jego efekty i powodzenie. Plastyka uszu w przypadku dzieci jest jednak trudnym tematem. Wielu rodziców decyduje się na nią, chcąc uchronić ukochanego malucha przed wyśmiewaniem i gnębieniem przez rówieśników. Często jest to dobre rozwiązanie, za które dziecko w przyszłości jest bardzo wdzięczne. Należy jednak upewnić się, że maluch nie jest przeciwny korekcie odstających uszu. Warto zatem sprawę tę skonsultować z psychologiem dziecięcym, który doradzi, czy jest dobra decyzja. W przypadku zdecydowania się na operację zmniejszenie uszu u dziecka należy wybrać taką klinikę, w której mały pacjent będzie czuł się bezpiecznie i dobrze. Lekarze powinni mieć odpowiednie podejście i doświadczenie.