Pobyt w sanatorium jest szansą na poprawę stanu zdrowia, skorzystanie z zabiegów leczniczych, wzmocnienie organizmu i odpoczynek. Jednak aby móc się tam udać, potrzebne jest skierowanie. Kto może je otrzymać i kto je wystawia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Komu przysługuje skierowanie do sanatorium?
Z leczenia sanatoryjnego mogą korzystać wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy – jeśli tylko istnieją ku temu odpowiednie wskazania medyczne. Najczęściej jednak do sanatorium jeżdżą osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, a także potrzebujące rehabilitacji po przebytych urazach lub ciężkich schorzeniach. Sanatoria są bowiem zlokalizowane w takich miejscach, które mają korzystnie działanie na organizm. Wyróżniają się walorami przyrodniczymi i klimatycznymi, a kuracjusze mają dostęp na przykład do wód mineralnych, solanek, borowiny czy wód termalnych. Aby jednak móc pojechać do sanatorium, należy udać się do lekarza, który zweryfikuje, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego, a następnie wystawi stosowne skierowanie.
Kto wystawia skierowanie do sanatorium?
Skierowanie do sanatorium może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (czyli taki, który przyjmuje w ramach NFZ). Bierze on pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, potrzeby organizmu oraz zakładany wpływ leczenia uzdrowiskowego na jego samopoczucie i zdrowie. Są to ważne aspekty, ponieważ leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym, które polega na wykorzystywaniu oddziaływania klimatu, piękna przyrody oraz fizykalnych metod lecznicza i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.
Od 1 lipca 2023 r. lekarz wystawia do sanatorium wyłącznie e-skierowanie. W wyjątkowych sytuacjach może wystawić je w formie papierowej, na przykład gdy kieruje na leczenie uzdrowiskowe poza granicami kraju lub gdy nie ma dostępu do internetu.
Mam skierowanie – co dalej?
Gdy pacjent dostanie elektroniczne skierowanie do sanatorium, nie musi go składać osobiście w oddziale, ponieważ jest ono automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Na Internetowym Koncie Pacjenta pojawia się wówczas informacja o wystawionym e-skierowaniu i przez cały czas można śledzić, na jakim etapie rozpatrywania jest dana sprawa. Wniosek do sanatorium NFZ musi bowiem najpierw rozpatrzyć lekarz balneolog (specjalista od leczenia uzdrowiskowego) zatrudniony w danym oddziale wojewódzkim. Następnie pacjent dostaje informację, jaki numer otrzymało jego skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Informacje te pojawią się zarówno na Internetowym Koncie Pacjenta, jak i zostaną przesłane pocztą.
Może się zdarzyć, że w skierowaniu zabraknie jakichś informacji. W przypadku konieczności ich uzupełnienia wniosek zostanie odesłany do świadczeniodawcy (czyli lekarza lub przychodni), który go wystawił, a pacjent otrzyma informację do wiadomości. Jest też opcja, że skierowanie zostanie odrzucone, na przykład z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego. W tej sytuacji również pacjent zostanie o tym poinformowany, a skierowanie wróci do świadczeniodawcy.
Polecamy: Skala depresji Becka – wyjaśnienie i test
Skierowanie do sanatorium – kolejka
Gdy skierowanie do sanatorium zostanie rozpatrzone pozytywnie, pacjent otrzyma informacje takie jak:
- numer w kolejce,
- miejsce i termin leczenia,
- zakład lecznictwa uzdrowiskowego,
- adres,
- telefon,
- termin leczenia/czas, w którym powinno odbyć się leczenie.
W zależności od sytuacji i oceny stanu zdrowia pacjenta przez lekarza balneologa w NFZ leczenie uzdrowiskowe może zmienić swoją kwalifikację (ponieważ nie można czekać w dwóch różnych kolejkach z dwoma skierowaniami) lub zostać przyspieszone. Gdy zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy pacjentowi potwierdzone skierowanie, jednak nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. Potwierdzone skierowanie oznacza, że został wyznaczony konkretny termin i miejsce, w którym odbędzie się leczenie. Wskazanej daty ani miejsca nie można zmienić.