kurkuma wlasciwosci

Kurkuma – właściwości i dlaczego warto ją spożywać

Kurkuma wywodzi się z Indii. Nie dziwi więc orientalny akcent, jaki dodaje ona potrawom. Stosowana jest zresztą nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce. Dowiedzmy się więcej o samej roślinie oraz o jej wszechstronnym zastosowaniu! Kurkuma – właściwości zdrowotne, zastosowanie i kilka ciekawostek.

Kurkuma – czym właściwie jest?

Inną nazwą kurkumy jest ostryż, szafranica, szafran indyjski, żółcień oraz żółty imbir. Rzeczywiście, zapach przyprawy jest podobny do imbiru, a jej smak określa się jako gorzkawy, korzenny i silny. Korzeń kurkumy przypomina imbir zwłaszcza wyglądem. 

Intensywny, charakterystyczny kolor nadaje jej substancja zwana kurkuminą.

Kurkumę można spożywać w sproszkowanej postaci i taka jest zwykle dostępna oraz najbardziej popularna. Czasami możemy też trafić na świeży korzeń kurkumy. Wystarczy odrobina tej przyprawy by nasza potrawa nabrała specyficznej, pomarańczowo-żółtej barwy. Warto dodać, że największymi producentami kurkumy w chwili obecnej są kraje azjatyckie.

Jakie właściwości zdrowotne posiada kurkuma?

Kurkuma wykorzystywana jest przynajmniej na dwa sposoby: jako barwnik i jako dodatek smakowy. Doceniana jest jednak także za swoje działanie lecznicze, na które wpływ mają zawarte w roślinie kurkuminoidy. Wśród nich za najcenniejszą uważa się kurkuminę. To właśnie te składniki wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Co ciekawe, podczas pandemii Covid-19 dowiedziono, że przyprawa może wspomagać układ odpornościowy, a ponadto hamować obrzęk płuc i ich włóknienie. Warto więc włączyć ją do swojej diety gdy liczba zachorowań na grypę oraz Covid-19 rośnie. 

Inną znaną właściwością kurkumy jest jej zdolność do hamowania rozwoju pasożytów, bakterii i grzybów chorobotwórczych. Stosuje się ją również w terapiach zapalenia kości i stawów, ponieważ zmniejsza ból i wrażliwość na ból podczas ruchu. Ponadto przyprawa zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej, redukuje stężenie glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi. W kosmetologii uważa się ją za składnik opóźniający starzenie się skóry. 

Kurkuma – wartości odżywcze, witaminy i mikroelementy

Wartości odżywcze w 100 g kurkumy:

 • Kalorie: 354 kcal
 • Białko: 7,8 g
 • Węglowodany: 64,9 g
 • Błonnik: 21 g
 • Tłuszcz: 9,9 g

Mikroelementy i witaminy w kurkumie:

 • Witamina C: 25,9 mg
 • Witamina B6: 1,8 mg
 • Witamina K: 13,4 µg
 • Potas: 2525 mg
 • Żelazo: 41,4 mg
 • Magnez: 193 mg
 • Mangan: 3,1 mg

Przejdźmy teraz do trzech zastosowań kurkumy, które wzbudzają największe zainteresowanie.

kurkuma zastosowanie

Kurkuma – na co pomaga?

 • w chorobach nowotworowych?

Kurkumę uważa się za składnik pomocny w każdej odmianie chorób nowotworowych. Dlaczego? Głównie z uwagi na jej silne działanie przeciwzapalne, a to właśnie stan zapalny jest najczęstszą przyczyną powstawania większości chorób. Natomiast kurkumina została określona jako silny polifenol, który uznawany jest za związek skutecznie eliminujący komórki rakowe.  

 • w pracy mózgu?

Naukowcy są zdania, że w przyszłości tumeron (składnik kurkumy) będzie można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera oraz udaru mózgu. Odkryto bowiem, że związek ten pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych, a także stymuluje system immunologiczny do niszczenia obciążonych złogami białek. To właśnie te cząsteczki są odpowiedzialne za chwilową utratę pamięci, świadomości i osobowości. 

 • układowi pokarmowemu?

Kolejną właściwością kurkumy, o której nie wolno zapominać, jest jej zdolność do zapobiegania powstawaniu kamieni żółciowych. U niektórych pacjentów pomogła również rozpuścić już istniejące kamienie cholesterolowe. Dodanie przyprawy do potraw zapewnia nam też wzmożoną produkcję soku trzustkowego i żołądkowego, dlatego zalecana jest osobom z dysfunkcjami trzustki, w stanach zapalnych wątroby i przy zapaleniu dróg żółciowych. 

Przeczytaj też: Witamina B6 | Magnez – ważny składnik diety | Co wziąć do pracy zamiast kanapek?

Przeciwwskazania do spożywania kurkumy

Wydaje się, że kurkuma jest na tyle wszechstronna, a jednocześnie naturalna, że każdy powinien włączyć ją do swojej codziennej diety. Nie byłoby to jednak prawdą. Istnieją przeciwwskazania w spożywaniu kurkumy np. w przypadku niedrożności dróg żółciowych lub w kamicy żółciowej i alergii na któryś ze składników przyprawy. Oprócz tego ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży (przez możliwość wywołania skurczów macicy) i osoby biorące leki przeciwcukrzycowe oraz rozrzedzające krew. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania przyprawy, warto skonsultować się z lekarzem, który dobrze zna historię naszych dolegliwości.

Kurkuma w tabletkach czy w proszku?

Wybór między kurkumą w tabletkach a kurkumą w proszku zależy od twoich preferencji i celów. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

 • Dostępność: Kurkuma w proszku jest łatwo dostępna i może być używana do przyprawiania potraw lub do przygotowywania napojów, takich jak złota mleczko. Tabletki z kurkumą można znaleźć w sklepach z suplementami diety.
 • Dawkowanie: Tabletki z kurkumą zazwyczaj zawierają dokładnie określoną ilość kurkuminy, co ułatwia kontrolowanie dawki. W przypadku kurkumy w proszku konieczne jest samodzielne ustalenie odpowiedniej ilości.
 • Przyswajalność: Kurkuma jest lepiej przyswajalna w obecności czarnego pieprzu, który zawiera substancję nazywaną piperyną, która zwiększa wchłanianie kurkuminy. Jeśli bierzesz tabletki z kurkumą, upewnij się, że zawierają one piperynę lub dodaj odrobinę pieprzu do swojej diety w przypadku kurkumy w proszku.
 • Cel: Jeśli chcesz czerpać korzyści zdrowotne z kurkumy, takie jak jej właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, suplementy diety w postaci tabletek z kurkumą mogą być bardziej wygodne i precyzyjne. Jeśli używasz kurkumy głównie do przyprawiania potraw, proszek może być bardziej odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

imbir w diecie Previous post Imbir – dlaczego warto włączyć go do swojej diety?
Next post Jak przyspieszyć metabolizm i podkręcić przemianę materii?